آموزشی

9 نوع نیلوفر باغی برای زیباتر کردن باغ شما

9 نوع نیلوفر باغی برای زیباتر کردن باغ شما

9 نوع نیلوفر باغی برای زیباتر کردن باغ شما

اصطلاح «نیلوفر» تقریباً توسط باغبانان گل، مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ اما جنس لیلیوم به گروه خاصی از گیاهان چندساله اطلاق می‌شود، ازجمله گل‌های دوست‌داشتنی مانند نیلوفر عید پاک (Lilium longiflorum) و نیلوفر شرقی معروف “Stargazer” که برای تجارت گل‌های شاخه بریده بسیار مهم هستند. در این مقاله می‌خواهیم تا مطالبی در مورد 9 نوع نیلوفر باغی برای زیباتر کردن باغ شما به شما عزیزان پیشنهاد دهیم.

بااین‌حال، بسیاری از گیاهانی که کلمه نیلوفر را به‌عنوان بخشی از نام رایج خوددارند، نیلوفرهای واقعی نیستند. نیلوفرهای روز، نیلوفرهای وزغ، نیلوفرهای صلح و نیلوفرهای آبی، درحالی‌که دارای ویژگی‌های مطلوب بسیاری هستند، نیلوفرهای واقعی نیستند.

نیلوفرهای واقعی گیاهان چندساله‌ای هستند که از پیازهایی رشد می‌کنند که ساختار مقیاس مشخصی دارند و به‌ویژه گل‌های بزرگ دارند. بیش از 80 گونه در این جنس قرار دارند، اما بیشتر گیاهانی که در باغ‌ها رشد می‌کنند، تلاقی‌های هیبریدی گونه‌های مختلف بومی یا ارقامی هستند که به‌طور انتخابی از آن هیبریدها ایجادشده‌اند.

انجمن زنبق‌های آمریکای شمالی، 9 تا از نیلوفرهای باغی را به رسمیت می‌شناسد. اگرچه همه آن‌ها در تجارت رایج نیستند، 9 نوع نیلوفر زیر مطمئناً علاقه شما را بر می‌انگیزند.

۱. نیلوفرهای آسیایی

نیلوفرهای آسیایی، مانند ‘Lollypop’، مسلماً برای مبتدیان راحت‌ترین رشد رادارند و بنابراین، یکی از محبوب‌ترین دسته‌های زنبق هستند. در سیستم طبقه‌بندی رسمی باغبانی، نیلوفرهای آسیایی در بخش 1 قرار می‌گیرند. گل‌ها عمدتاً بدون عطر هستند، اما این کمبود با دارا بودن رنگ‌هایی بیشتر و زیباتر از رنگ‌های رنگین‌کمان، جبران می‌شود. گل‌ها می‌توانند رو به بالا، پایین یا بیرون باشند و معمولاً در تیر یا مرداد شکوفا می‌شوند.

اگرچه نیلوفرها در باغ‌های کانتینری رایج نیستند، انواع آسیایی‌های کوتوله، مانند «باف پیکشی» با ارتفاع ۳۰ سانتیمتر، با رشد در گلدان سازگار می‌شوند. نیلوفرهای آسیایی از تلاقی ژنتیکی نیلوفرهای بومی آسیای شرقی و مرکزی و از هیبریدهای بین‌گونه‌ای آن‌گونه‌ها به دست می‌آیند.

منطقه بومی: هیبریدهای نهالستانی; گونه‌های مادر بومی آسیای شرقی و مرکزی هستند.

ویژگی:

 • ارتفاع: ۱۵۲_۳۰ سانتیمتر
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: آفتاب کامل _نیمه سایه
نیلوفرهای آسیایی

نیلوفرهای آسیایی

۲. هیبریدهای مارتاگون، نیلوفرهای ترکی

نیلوفرهای هیبریدی مارتاگون بخش 2 را در سیستم طبقه‌بندی اشغال می‌کنند. آن‌ها به این دلیل نامیده می‌شوند که L. martagon یکی از والدین ژنتیکی رایج برای هیبریدها است. رشد هیبریدهای مارتاگون دشوار است، اما ساقه‌های جادویی ۱.۸_۱.۵ متری گیاهان بالغ ارزش آن رادارند. این هیبریدها اغلب به‌عنوان نیلوفرهای ترکی شناخته می‌شوند که به دلیل شکل شکوفه‌ها نام‌گذاری شده‌اند.

آن‌ها را در پاییز بکارید، مکانی دارای سرپناه با زهکشی عالی انتخاب کنید و در ماه اردیبهشت یا خرداد انتظار شکوفه‌های معطر و زیبا را بکشید. این‌گونه مقاوم‌ترین نیلوفرهای باغ هستند، بنابراین مکانی در لبه باغ جنگلی، اما دور از ریشه‌های درختان رقابتی، بهترین گزینه برای کاشت آن‌هاست. مکان خود را عاقلانه انتخاب کنید، زیرا نیلوفرهای مارتاگون به‌خوبی پیوند نمی‌زنند.

ویژگی:

 • منطقه بومی: هیبریدهای نهالستانی; گونه‌های مادر بومی آسیا، اروپا هستند
 • ارتفاع: ۱.۸_۰.۹۱ متر
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: آفتاب کامل _نیمه سایه
نیلوفرهای ترکی

نیلوفرهای ترکی

۳. نیلوفرهای کاندیدوم

نیلوفرهای کاندیدوم گیاهان موروثی واقعی هستند، گونه‌هایی که هزاران سال است که کشت می‌شوند. در سیستم طبقه‌بندی، این‌ها نیلوفرهای بخش 3 هستند. آن‌ها از نیلوفرهای بومی بالکان و خاورمیانه گرفته می‌شوند که برخی از آن‌ها به‌طور گسترده در اروپا رشد کرده‌اند. نام رایج مادونا لیلی از آن گرفته‌شده است که نماد خلوص در مسیحیت است. یافتن آن‌ها برای فروش در تجارت آسان نیست.

 هیبریدهای Candidum به یک مکان محافظت‌شده نیاز دارند.

 قرار گرفتن در معرض شرق با آفتاب صبح ترجیح داده می‌شود. در صورت نیاز خاک را اصلاح کنید تا PH را به سطح خنثی برسانید و پیازها را درست زیر سطح، حدود ۲.۵ سانتیمتر بکارید. این‌گونه شرایط کمی خشک را ترجیح می‌دهد و در مکان‌های مرطوب توسط کپک خاکستری از پای درمی‌آیند. شکوفه‌های سفید شیپوری شکل آن‌ها در تابستان ظاهر می‌شوند.

ویژگی:

 • منطقه بومی: هیبریدهای نهالستانی; گونه‌های مادری بومی بالکان، خاورمیانه هستند
 • ارتفاع: ۱.۸_۱.۲ متر
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: آفتاب کامل _نیمه سایه
نیلوفرهای کاندیدوم

نیلوفرهای کاندیدوم

۴. هیبریدهای آمریکایی

دسته دیگری از نیلوفرهای هیبرید، بخش 4 در سیستم طبقه‌بندی، با عبور از گونه‌های مختلف بومی آمریکای شمالی شکل گرفت. این هیبریدها، ازجمله زنبق هومبولت، کلنی‌های بزرگی را در باغ‌هایی با خاک غنی از هوموس و زهکشی خوب تشکیل می‌دهند. شمعدانی‌های گل‌دار بزرگ که دارای شکوفه‌هایی با گلبرگ‌هایی زیبا و رو به پایین هستند، ای نوع در باغ‌های گل‌های وحشی و مناظر غیررسمی بهترین عملکرد رادارند.

ازآنجاکه آن‌ها از گونه‌های بومی آمریکای شمالی مشتق شده‌اند، به‌راحتی رشد می‌کنند و گسترش می‌یابند. وقتی با یک زنبق وحشی روبرو می‌شوید، همیشه مشخص نیست که آیا یک‌گونه بومی واقعی است یا یک هیبرید طبیعی. به همین ترتیب، برخی از نیلوفرهای وحشی اصلاً گونه‌های بومی یا دورگه نیستند. زنبق ببر کنار جاده‌ای آشنا تقریباً همیشه یک‌گونه آسیایی، لیلیوم لانسیفولیوم یا لیلیوم تیگرینوم است.

ویژگی:

 • منطقه بومی: هیبریدهای نهالستانی; گونه‌های مادر بومی آمریکای شمالی هستند
 • ارتفاع: ۲_۱.۵ متر
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: نور کامل _سایه جزئی اما بهترین عملکرد را در سایه‌های تاریک و روشن دارند.
هیبریدهای آمریکایی

هیبریدهای آمریکایی

۵. هیبریدهای لانگیفلرم

گروه زنبق longiflorum، بخش 5، برای اکثر باغبانان به‌عنوان نیلوفر فصلی عید پاک شناخته‌شده است که توسط پرورش‌دهندگان در بهار شکوفا می‌شوند. در باغ، نیلوفرهای longiflorum در ماه تیر یا مرداد شکوفه‌های سفیدی به شکل ترومپت تولید می‌کنند. برخلاف بسیاری از گیاهان فصلی، شما می‌توانید با موفقیت، زنبق عید پاک را به یک مکان دائمی در خارج منتقل کنید.

 یک مکان سرپناه را انتخاب کنید که در آن شکوفه‌ها زیر نور خورشید و ریشه‌ها در سایه باشند. شاخ و برگ را دست‌نخورده بگذارید و رطوبت منظم را تأمین کنید.

ویژگی:

 • منطقه بومی: جزایر جنوبی ژاپن، تایوان
 • ارتفاع: ۹۱_۶۰ سانتیمتر
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: آفتاب کامل
هیبریدهای لانگیفلرم

هیبریدهای لانگیفلرم

۶. نیلوفرهای شیپوری

بخش 6 – که شامل نیلوفرهای ترومپت است که به دلیل شکوفه‌های شیپوری شکل آن‌ها نام‌گذاری شده است – حاوی بسیاری از نیلوفرهای آسیایی با گل‌های لوله‌ای شکل و شیپوری شکل یا صلیب‌های هیبریدی این‌گونه آسیایی‌ها است. برچسب «هیبرید اورلیان» به سوسن شیپوری که یکی از والدین آن L. henryi است و گونه بومی چین است داده‌شده است.

اگرچه نیلوفرهای شیپوری نسبت به سایر نیلوفرها مقاومت کمتری به سرما دارند، اما اگر آن‌ها را برای محافظت از شکوفه‌های عظیمشان در معرض خطر قرار دهید و یک‌لایه مالچ عایق برای محافظت از آن‌ها در زمستان به آن‌ها بدهید، به‌راحتی رشد می‌کنند. ارقامی مانند گلدن سانبورست نسبت به سایر نیلوفرها به خشکی مقاوم‌تر هستند و در صورت رشد مناسب، ممکن است ارتفاع آن‌ها از ۲.۴ متر هم بیشتر شود.

ویژگی:

 • منطقه بومی: هیبریدهای نهالستان
 • ارتفاع: ۱.۸_۰.۹۱ متر؛ گاهی اوقات ۲. متر
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: آفتاب کامل
نیلوفرهای شیپوری

نیلوفرهای شیپوری

شما می‌توانید مقاله هرس و جداسازی رزهای بوته‌ ای را مطالعه کنید.

 ۷. نیلوفرهای شرقی

نیلوفرهای شرقی، گل‌های دسته ۷، ازنظر شکل و انتخاب رنگ شبیه به نیلوفرهای آسیایی هستند، اما رایحه شیرین آن‌ها بی‌نظیر است که به باغبان کمک می‌کند تا سختی‌ها را به جان بخرند.

آن‌ها خاک اسیدی و غنی از هوموس را ترجیح می‌دهند که می‌توانید با افزودن مواد آلی مانند کود و کپک برگ به آن دست پیدا کنید.

انتظار می‌رود اولین شکوفه‌های ‘Stargazer’ و سایر انواع را در مردادماه ببینید، زمانی که بسیاری ازگل‌های فصل دیگر در حال کاهش هستند. نیلوفرهای شرقی هیبریدهایی هستند که اغلب با L. auratum (بومی ژاپن) و L. speciosum (بومی ژاپن و جنوب چین) در میان والدینشان وجود دارد.

ویژگی:

 • منطقه بومی: هیبریدهای نهالستانی; گونه‌های مادر بومی آسیای شرقی هستند
 • ارتفاع: ۱.۵_۰.۹۱ متر
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: آفتاب کامل _نیمه سایه
نیلوفرهای شرقی

نیلوفرهای شرقی

۸. نیلوفرهای interdivisional

بخش 8 گروهی از نیلوفرهای ترکیبی است که از والدین متقاطع در سایر بخش‌های نیلوفرهای دیگر مشتق شده‌اند. برای مثال، نیلوفرهای LA هیبریدهایی هستند که وقتی L.longiflorum با گونه‌های آسیایی تلاقی داده می‌شود، گل‌های بزرگ و مسطح با رایحه‌ای خفیف تولید می‌کنند. نوع دیگر Division 8، Orienpet، دارای عطر، قدبلند و رنگ نیلوفرهای شرقی است اما عادت رشد قوی مانند نیلوفرهای شیپوری دارد.

ویژگی:

 • منطقه بومی: هیبریدهای نهالستان
 • ارتفاع: ۱.۵_۰.۹۱ متر (بستگی به تنوع دارد)
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: آفتاب کامل _جزئی
نیلوفرهای interdivisional

نیلوفرهای interdivisional

۹. نیلوفرهای Species

درنهایت، بخش 9 شامل گونه‌های نیلوفر است: انواع وحشی خالص که هیبرید نشده‌اند. به‌عنوان‌مثال، زنبق ببر وحشی آشنا، در این تقسیم‌بندی قرار می‌گیرد. این‌یک گونه بومی آسیایی است که به‌طور گسترده رشد کرده و در آمریکای شمالی نیز طبیعی شده است. گونه‌های سوسن وحشی بسیار سازگار هستند زیرا از جنگل‌های باتلاقی، کوه‌های سرد و زیستگاه‌های زیادی دراین‌بین می‌آیند.

تعداد گونه‌های نیلوفرهای ارائه‌شده در تجارت متفاوت است، اما با جستجوی باغ‌های تخصصی یا ارتباط با اعضای انجمن‌های لیلیوم، می‌توانید گونه‌هایی مانند Lilium aratum “Gold Band” را پیدا کنید. این امکان وجود دارد که هنوز گونه‌های کشف نشده نیلوفر در مناطق دورافتاده رشد کنند و منتظر باشند تا مواد ژنتیکی خود را به هیبرید بزرگ بعدی قرض دهند.

ویژگی:

 • منطقه بومی: بسته به گونه متفاوت است
 • ارتفاع: بسته به گونه متفاوت است
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: آفتاب کامل _ سایه کامل (بسته به گونه متفاوت است)
نیلوفرهای Species

نیلوفرهای Species

صفحه اینستاگرام ایوار را دنبال نمایید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “9 نوع نیلوفر باغی برای زیباتر کردن باغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *