آموزشی

هرس و جداسازی رزهای بوته‌ ای

هرس و جداسازی رزهای بوته‌ ای

چگونه رزهای بوته‌ای را هرس و گل‌های رز را جدا کنیم

در میان خانواده رزهای منظره، رزهای بوته‌ای معمولاً گیاهانی هستند که کمتر خودنمایی می‌کنند و عادت رشدی دارند که اغلب شبیه گونه‌های والد وحشی است. اغلب یک دوره گلدهی اصلی در طول فصل رشد وجود دارد که گاهی با یک دوره گلدهی کوچک‌تر دوم در اوایل پاییز همراه می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم که هرس و جداسازی رزهای بوته‌ ای مطالبی برایتان بیاوریم، با ما همراه باشید.

رزهای درختچه‌ای کمبود گل‌های دراماتیک خود را با افزایش مقاومت و سختی و نیاز نداشتن به مراقبت فراوان جبران می‌کنند (برخلاف رزهای حساس چای و انواع دیگر هیبریدها). در مورد گل رز درختچه‌ای، هرس یک فرآیند ساده است، اگرچه روش‌های دقیق هرس بستگی به نوع گل رز درختچه‌ای دارد.

انواع گل رز بوته‌ای

راه‌های زیادی برای دسته‌بندی گل رز درختچه‌ای وجود دارد؛ اما اساسی‌ترین تمایز بین آن‌هایی است که عادت راست و پرپشت دارند و آن‌هایی که کم‌رشد هستند.

گل رزهای درختچه‌ای راست به دلیل شکوفه‌ها و عادت رشد گسترده اغلب برای بیان به رخ کشیدن منظره‌ای جسورانه در باغ استفاده می‌شود. بااین‌حال، این رزهای بوته‌ای بزرگ می‌توانند تا حدودی وحشی و در رشد خود بدرفتار باشند و باید از طریق هرس که بر شکل دادن به آن‌ها تمرکز دارد، رام شوند.

بسیاری از این رزهای بوته‌ای تنها یک‌بار در سال به‌جای دوره «از تابستان تا یخبندان» بسیاری از رزهای مدرن محبوب شکوفا می‌شوند. سایر گل‌های رز درختچه‌ای دارای عادت کم‌رشدی هستند که زمین را در آغوش می‌گیرد. این نوع شامل دسته خاصی از گیاهانی است که به‌صورت انتخابی پرورش داده‌شده‌اند که به رزهای ناک اوت معروف هستند.

همه این گیاهان کم‌رشد اغلب به‌عنوان پوشش زمین در مناطق آفتابی به دلیل سختی و نیازهای تعمیر و نگهداری استفاده می‌شوند.

برای نگهداری بهتر از رزهایتان، مقاله آموزش نگهداری از گل رز رونده را مطالعه کنید.

گل رز بوته‌ای

گل رز بوته‌ای

چه زمانی رزهای بوته‌ ای را هرس کنیم؟

زمان مناسب برای هرس و جداسازی رزهای بوته‌ ای خیلی مهم است. سرکشی، یا حذف گل‌های مصرف‌شده، باید به‌طور مداوم در طول فصل رشد انجام شود. بااین‌حال، اکثر هرس بوته رز برای شکل دادن به گیاه باید در بهار انجام شود؛ اما شما می‌توانید هر قسمت شکسته یا بیمار را به‌محض مشاهده آن‌ها جدا کنید.

نکته:

به‌جای هرس سندان از هرس‌های bypass تیز استفاده کنید. هرس‌های دور زدن (bypass)، ساقه‌ها را به‌جای خرد کردن، تمیز می‌کنند. خرد کردن می‌تواند یک نقطه ورود برای حشرات و بیماری‌ها ایجاد کند. از تمیز بودن هرس خود اطمینان حاصل کنید، قبل و بعد از هر بار استفاده آن‌ها را ضدعفونی کنید.

آنچه شما نیاز دارید

تجهیزات / ابزار

  • دستکش کار محکم و لباس محافظ
  • هرس bypass

مواد

  • بوته گل سرخ
هرس‌های دور زدن

هرس‌های دور زدن

دستورالعمل‌ها

بسیاری از کارشناسان، رزهای بوته‌ای را بر اساس شدت رشد آن‌ها به سه گروه تقسیم می‌کنند. اگر گل رز شما دقیقاً با یکی از این گروه‌ها مطابقت ندارد، هر توضیحی را که نزدیک‌تر است انتخاب کنید.

گل‌های رزی که اغلب از یک سازه قدیمی شکوفا می‌شود در گروه 1 قرار دارد.

گل‌های رزی که مقداری شکوفه از چوب جدید ولی بیشتر از چوب قدیمی تولید می‌کنند در گروه 2 قرار دارند.

گل‌‌‌های رزی که رشد زیادی از زمین ایجاد می‌کنند و در هر دو چوب قدیمی و جدید شکوفا می‌شوند در گروه 3 قرار دارند.

رزهای بوته‌ای را باید همیشه با بریدن ساقه‌ها به جوانه سالم هرس کرد. پس از برش، به دنبال چوب سفید سالم دربرش باشید. اگر چوب قهوه‌ای است برش را ادامه دهید تا به چوب سفید برسید. برش‌های خود را با زاویه 45 درجه، حدود ۳.۸ سانتیمتر بالاتر از یک جوانه ایجاد کنید. هدف، حذف تمام عصاها (ساقه) مرده یا شکسته و ایجاد شکل دلپذیری است که فضای داخلی درختچه را به نور و هوا باز می‌کند.

هرس bypass

هرس bypass

هرس گروه 1 درختچه رز

رزهای درختچه‌ای گروه 1 شامل رز گالیکش، رز پدر هوگو، رز مشک و گل رز اسکاچ یا برنت است. این‌ها را در بهار به‌آرامی هرس کنید تا از شر چوب‌های بیمار یا مرده خلاص شوید.

هرس گروه ۲ درختچه رز

این گروه شامل گل رز بورگوندی، رز کلم (سانتیفولیا)، گل رز رزا ایکس آلبا، گل رز گلاب، رز روگوسا و رزهای بوته‌ای مدرن که روزگاری شکوفا شده بودند است. در بهار، 1/3 قدیمی‌ترین عصاها را بردارید و طول عصای بلند یا آویزان باقیمانده را کاهش دهید تا شکل دلپذیری ایجاد کنید.

هرس گروه ۳ درختچه رز

گروه 3 شامل رزهای چینی و گل رزهای بوته‌ای مدرن با شکوفایی مداوم، مانند خانواده گل رز ناک اوت است. برای این گل رز، هر بهار عصاها را تقریباً تا سطح زمین هرس کنید.

انواع هرس

انواع هرس

نکاتی برای هرس گل رز بوته‌ای

1. حذف کردن سرگل‌های مرده:

چه رز درختچه‌ای شما سالی یک‌بار در اواخر بهار یا اوایل تابستان شکوفا شود یا به‌طور مکرر شکوفا شود، احتمالاً از مرگ‌ومیر سود می‌برد. این نکته می‌تواند دوره گلدهی طولانی‌تری را افزایش دهد و حتی ممکن است باعث شکوفه دوم شود. چند نوع رز، مانند ناک اوت‌ها، گل‌های مصرف‌شده خود را به‌طور خودکار رها می‌کنند و نیازی به سرگردانی ندارند.

همچنین، در اواخر فصل شکوفه دهی، ممکن است بخواهید از مرگ سر شکوفه خودداری کنید و اجازه دهید مناطق پایینی رز برای نمایش پاییزی رسیده شوند و یا غذای پرندگان را تأمین کنند.

۲. اجازه دهید درختچه‌های بزرگ، همان اندازه بمانند:

بسیاری ازگل‌های رز بوته‌ای روی شاخه‌های بیرون آمده از چوب قدیمی شکوفا می‌شوند، بنابراین نمی‌توانید بدون از بین بردن شکوفه‌ها، چوب‌های قدیمی را در بهار قطع کنید. زمانی که این گیاهان نیاز به هرس دارند کم‌کم این کار را انجام دهید. فقط چند عصا را در بهار کوتاه کنید؛ و سپس در طول سال هر آنچه برای حفظ شکل گیاه لازم است هرس کنید.

بااین‌حال، انتظار نداشته باشید که یک گل رز درختچه‌ای بزرگ همیشه کاملاً مرتب به نظر برسد.

نکاتی برای هرس رزهای ناک اوت

گروه ناک اوت گل رز درختچه‌ای به‌طور مکرر هر پنج‌تا شش هفته در طول فصل رشد، شکوفا می‌شود. انواعی از آن‌ها با گل‌های تک و دوتایی وجود دارند. این گیاهان معمولاً بیش از ۱.۲۱_۰.۹۱ متر قد ندارند و با الگوی مشابهی رشد و گسترش می‌یابند و نسبت به اکثر گل‌های رز، نسبت به بیماری‌ها مقاوم‌تر هستند.

قوانین کلی برای هرس رزهای ناک اوت عبارت‌اند از:
  • همیشه در اوایل بهار زمانی که شاخه‌های جدید شروع به تشکیل روی عصا می‌کنند هرس کنید.
  • حدود یک‌سوم اندازه نهایی دلخواه را هرس کنید. رزهای ناک اوت معمولاً بعد از هرس سه برابر می‌شوند.
  • چوب‌های مرده یا آسیب‌دیده را حذف کنید.
  • هر دو یا سه سال یک‌بار یک‌سوم محصول رشد قدیمی را حذف کنید تا درختچه جوان شود.
هرس رزهای ناک اوت

هرس رزهای ناک اوت

صفحه اینستاگرام ایوار را دنبال نمایید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “هرس و جداسازی رزهای بوته‌ ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *