آموزشی

نحوه رشد و مراقبت از پونه کوهی

مراقبت از پونه کوهی

نحوه رشد و مراقبت از پونه کوهی

در این مقاله می‌خواهیم نحوه رشد و مراقبت از پونه کوهی را یه شما عزیزان آموزش بدهیم، پس با ما همراه باشید.

جنس پونه کوهی حاوی بسیاری از گیاهان چندساله و زیر درختچه‌هایی است که بومی آسیای غربی و منطقه مدیترانه هستند، اگرچه برخی از آن‌ها در آمریکای شمالی رشد کرده‌اند. رایج‌ترین گونه‌های آن، گیاهان آشپزی آشنا ازجمله Origanum vulgare و Origanum majorana هستند.

برگ‌های پونه کوهی به‌طورکلی بیضی‌شکل، سبز تیره و به‌صورت جفت مخالف در امتداد ساقه‌ها قرار دارند. برخی از گونه‌ها دارای برگ‌های تیره هستند. پونه کوهی به‌عنوان گل‌سرخی از برگ‌هایی که زمین را در آغوش می‌گیرد شروع می‌شود، اما به‌راحتی می‌تواند تا حدود ۶۰ سانتیمتر بلند شود. این گیاه معمولاً در بهار کاشته می‌شود و به‌سرعت رشد می‌کند و تقریباً بلافاصله برگ‌های مناسب برای پخت‌وپز ایجاد می‌کند.

توجه داشته باشید که پونه کوهی برای حیوانات خانگی سمی است، بنابراین مراقب باشید که آن را در کجا می‌کارید.

 • نام رایج: پونه کوهی
 • نام گیاهی: Origanum spp
 • خانواده: Lamiaceae
 • نوع گیاه: چندساله، علفی
 • اندازه: ۶۰_۳۰ سانتیمتر طول، ۴۵ سانتیمتر عرض
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید: کامل
 • نوع خاک: با زهکشی خوب
 • PH: خاک اسیدی، خنثی
 • زمان شکوفایی: تابستان
 • منطقه: بومی اروپا، آسیا، مدیترانه
 • سمی بودن: برای حیوانات خانگی سمی است.

نحوه کاشت پونه کوهی

1) زمان کاشت

پونه کوهی را در بهار پس از گذراندن تهدید یخبندان بکارید. همچنین، می‌توانید شش تا ۱۰ هفته قبل از یخبندان بهاری پیش‌بینی‌شده منطقه خود، کاشت بذرها یا قلمه‌ها را در داخل خانه شروع کنید. دمای خاک در فضای باز به‌طور ایدئال باید حدود 70 درجه فارنهایت برای کاشت باشد.

2) انتخاب محل کاشت

پونه کوهی یکی از آن گیاهان مدیترانه‌ای است که در آفتاب کامل و خاکی با زهکشی مناسب به‌خوبی رشد می‌کند. خاک غنی می‌تواند تندی گیاه را رقیق کند؛ بنابراین پونه کوهی انتخاب خوبی برای مناطق آفتابی باغ شما با خاک ضعیف است که برای بسیاری از گیاهان دیگر مناسب نیست.

 فقط مطمئن شوید که خیلی نزدیک به گیاهان بلندتر قرار نگرفته باشد که‌برگ‌های پونه کوهی را پر می‌کنند و سایه می‌اندازند.

3) فاصله، عمق و پشتیبانی

بوته‌های پونه کوهی را در فاصله ۲۵_۲۰ سانتیمتر از هم قرار دهید. دانه‌ها باید کمی در خاک فشرده شوند، زیرا برای جوانه زدن به نور نیاز دارند؛ و گیاهان نهالستان باید در همان عمقی که در ظرف خود رشد می‌کردند کاشته شوند. ساختار پشتیبانی ضروری نیست.

مراقبت از گیاه پونه کوهی

1) نور

بیشتر انواع پونه کوهی به آفتاب کامل نیاز دارند، یعنی حداقل شش ساعت در معرض نور مستقیم خورشید در اکثر روزها. بااین‌حال، برخی از گونه‌ها، ازجمله پونه کوهی طلایی، برای جلوگیری از سوزاندن برگ‌هایشان، کمی سایه را ترجیح می‌دهند.

2) خاک

لوم شنی برای پرورش پونه کوهی ایدئال است. اگر خاک با مقدار زیادی مواد آلی مرطوب باشد، پونه کوهی به‌خوبی در خاک سبک، زهکشی شده و خشک عمل نمی‌کند. همچنین، pH خاک کمی اسیدی تا خنثی بهترین نوع خاک است.

3) آب

پونه کوهی تنها به حدود ۲.۵ سانتیمتر آب در هفته نیاز دارد و نسبت به خشکی متوسط مقاوم است. بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود. آبیاری بیش‌ازحد می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه و سایر مشکلات شود.

4) دما و رطوبت

پونه کوهی بسته به نوع آن گرما و حتی دمای نسبتاً سرد را تحمل می‌کند. شرایط ایدئال رشد آن حدود 60 تا 80 درجه فارنهایت است. عموماً رطوبت زیاد را دوست ندارد و باید در آب‌وهوای مرطوب دارای زهکشی شدید خاک و گردش هوای خوب باشد.

5) کود

پونه کوهی معمولاً نیازی به کود دهی ندارد، زیرا می‌تواند در خاک ضعیف رشد کند. درواقع، مقادیر زیادی مواد مغذی مانند نیتروژن، می‌تواند طعم گیاه را تغییر دهد.

6) گرده‌افشانی

پونه کوهی یک گیاه عالی برای جذب گرده‌افشان‌های مفید به باغ شما است. زنبورها و سایر حشرات به گرده‌افشانی گل‌های کوچک آن کمک می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

گل بومادران

انواع پونه کوهی

در اینجا برخی از انواع رایج پونه کوهی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 1) Origanum vulgare (پونه کوهی معمولی):

این‌گونه پونه کوهی است که بسیاری از مردم برای پخت‌وپز از آن استفاده می‌کنند.

پونه کوهی معمولی

پونه کوهی معمولی

2) Origanum vulgare ‘Aureum(پونه کوهی طلایی):

 این رقم دارای برگ‌های سبک‌تر و طعم ملایم‌تری نسبت به گونه اصلی گیاه است. محبوبیت آن بیشتر به‌عنوان یک گیاه زینتی است.

پونه کوهی طلایی

پونه کوهی طلایی

3) Origanum heracleoticum (پونه کوهی یونانی):

این‌گونه نیز معمولاً برای پخت‌وپز استفاده می‌شود و طعم نسبتاً قوی دارد.

پونه کوهی یونانی

پونه کوهی یونانی

پونه کوهی در مقابل آویشن

هم پونه کوهی و هم آویشن در شرایط رشد مشابهی رشد می‌کنند: خاک سبک و نسبتاً خشک. آن‌ها همچنین در نگاه اول شبیه به هم هستند. بااین‌حال، برگ‌های پونه کوهی کمی پهن‌تر و سبزتر از شاخ و برگ‌های باریک و سبز خاکستری آویشن هستند. پونه کوهی نیز بیشتر از عطر سبک و گل مانند آویشن، رایحه خاکی تند دارد.

برداشت پونه کوهی

زمانی که گیاه شما به ارتفاع ۱۲_۱۰ سانتیمتر رسید، می‌توانید برداشت برگ‌های پونه کوهی را شروع کنید. به‌سادگی شاخه‌ها را فقط با برگ‌هایی که در آن زمان برای پخت‌وپز نیاز دارید جدا کنید و بقیه گیاه را به حال خود رها کنید تا به رشد خود ادامه دهد. سپس انگشتان خود را به سمت پایین ساقه بکشید تا برگ‌ها جدا شوند.

خوش‌طعم‌ترین برگ‌های پونه کوهی درست قبل از شکوفه دادن گیاه در تابستان ایجاد می‌شود؛ بنابراین اگر قصد دارید شاخه‌هایی را برای خشک‌کردن ببرید، تابستان بهترین زمان برای انجام این کار است؛ اما همچنان می‌توانید در هر نقطه از فصل رشد برای پخت‌وپز یا خشک‌کردن، برگ‌ها را جدا کنید.

 شاخه‌های تازه را می‌توان حدود یک هفته در یخچال یا حدود یک سال منجمد کرد. شاخه‌ها را وارونه در مکانی تاریک و خنک با گردش هوای خوب آویزان کنید تا خشک شوند. سپس برگ‌ها را جدا کرده و در ظرف دربسته نگهداری کنید. پونه کوهی خشک طعم قوی‌تری نسبت به برگ‌های تازه دارد و باید حدود دو تا سه سال خوب بماند.

نحوه پرورش پونه کوهی در گلدان

پونه کوهی برای رشد در گلدان مناسب است و انتخاب خوبی برای باغچه گیاهی طاقچه پنجره در داخل خانه است. ظروف معمولاً سریع‌تر از خاک باغچه خشک می‌شوند، بنابراین می‌تواند به ایجاد محیط نسبتاً خشکی که پونه کوهی دوست دارد کمک کند. فقط مطمئن شوید ظرفی که انتخاب می‌کنید دارای سوراخ‌های زهکشی کافی باشد.

خاک رس بدون لعاب یک ماده ایدئال است زیرا باعث می‌شود رطوبت اضافی خاک از طریق دیواره‌های آن تبخیر شود. ظرفی با عرض ۳۵_۲۵ سانتیمتر و عمق ۲۰_۱۵ سانتیمتر کافی است.

هرس

پونه کوهی زمانی که حدود ۱۰ سانتیمتر قد دارد، نیاز به نیشگون گرفتن منظم پشت نوک رشد خود دارد، این عادت رشد بوته‌ای را تقویت می‌کند و به جلوگیری از رشد ساق پاها کمک می‌کند. همچنین می‌تواند گلدهی را به تعویق بیندازد که اگر می‌خواهید برگ‌ها تا حد ممکن برای استفاده در آشپزی خوش‌طعم باشند، بهتر است. همان‌طور که گیاه بزرگ‌تر می‌شود، این مراسم پشت سرهم باید یک امر هفتگی باشد.

اگر گیاه بیش‌ازحد چوبی شود، بریدن ساقه‌ها تا سطح زمین باعث می‌شود ساقه‌های بیشتری از پایه جوانه بزنند؛ و درنهایت این عمل منجر به یک گیاه پرتر می‌شود.

پونه کوهی در گلدان

پونه کوهی در گلدان

مطالب مرتبط:

آموزش نگهداری از گل رز رونده

تکثیر پونه کوهی

پونه کوهی بهتر است از طریق تقسیم یا قلمه زدن تکثیر شود. (ازآنجایی‌که گونه‌های مختلف پونه کوهی می‌توانند گرده‌افشانی متقابل داشته باشند، ممکن است آنچه را که از دانه‌هایی که از گیاهان باغچه ذخیره می‌کنید، انتظار نداشته باشید.) هم تقسیم یک گیاه بالغ و هم برداشتن قلمه می‌تواند به جوان‌سازی آن کمک کند و درنتیجه رشد بوته‌ای و برداشت سالم‌تری دارد.

 بهترین زمان برای تقسیم بوته در اوایل بهار یا پاییز است. در اینجا چگونگی انجام آن شرح داده‌شده است:

 1. به‌آرامی یک گیاه پونه کوهی بالغ را حفر کنید و ریشه آن را دست‌نخورده نگه‌دارید.
 2. از یک بیل تیز یا حتی به‌سادگی از انگشتان خود استفاده کنید تا روت بال را به نصف تقسیم کنید.
 3. به‌جای قطع کردن ریشه‌ها تا حد امکان سعی کنید ریشه‌ها را از هم جدا کنید.
 4. هر بخش را در محل رشد مناسب دوباره بکارید.

قلمه‌ها را می‌توان در هرزمانی که گیاه به‌طور فعال در حال رشد است برداشت کرد، اگرچه بهار و اوایل تابستان بهترین زمان هستند زیرا ساقه‌ها هنوز سبز و انعطاف‌پذیر هستند. در اینجا چگونگی انجام آن شرح داده‌شده است:

 1. از هرس یا قیچی استریل برای بریدن تقریباً یک قسمت ۱۲ سانتیمتری از ساقه سالم استفاده کنید. یک برش مورب درست بالای یک گره برگ ایجاد کنید.
 2. هر برگ از نیمه پایینی قلمه را جدا کنید.
 3. آن را در یک ظرف آب در مکانی گرم و روشن اما دور از نور مستقیم قرار دهید.
 4. هرچند روز یک‌بار آب را تازه کنید. در حدود یک هفته باید شروع به دیدن ریشه‌ها کنید. قبل از کاشت قلمه، چند هفته به آن فرصت دهید تا شبکه خوبی از ریشه تشکیل شود.

نحوه رشد پونه کوهی از دانه

بذر پونه کوهی برای جوانه زدن نیاز به نور دارد، بنابراین بذرها را خیلی کم با خاک بپوشانید. از مخلوط شروع بذر در یک ظرف کوچک استفاده کنید و آن را مرطوب اما نه خیس نگه‌دارید. ظرف را در یک نقطه گرم – تقریباً 70 درجه فارنهایت – و در نور روشن و غیرمستقیم قرار دهید. جوانه‌زنی باید در عرض یک هفته رخ دهد. نهال‌ها را قبل از کاشت در بیرون سفت کنید.

گلدان مجدد پونه کوهی

برای پونه کوهی گلدانی، می‌توانید از هر مخلوطی با زهکشی خوب و همه‌منظوره استفاده کنید. برای بهبود زهکشی، آن را با مقداری ماسه اضافی، پرلت یا ورمیکولیت مخلوط‌کنید. به‌طورکلی ایده خوبی است که یک گیاه پونه کوهی بالغ را هر دو سال یک‌بار گل‌کاری کنید و آن را در صورت لزوم تقسیم کنید تا اطمینان حاصل شود که نور می‌تواند به تمام مناطق گیاه برسد.

پونه کوهی در گلدان جدید

پونه کوهی در گلدان جدید

زمستان گذرانی

پونه کوهی به‌طورکلی فقط به نگهداری در زمستان‌های خیلی سرد نیاز دارد، هرچند حتماً نیازهای رشد را در گونه خاص خود بررسی کنید. در آب‌وهوای سرد-زمستانی، ساقه‌های گیاه پونه کوهی را پس‌ازاینکه اولین یخبندان شاخ و برگ را از بین برد، قطع کنید. یک چتر کوتاه از ساقه برای محافظت از توپ ریشه بگذارید. همچنین خاک را با ۱۰_۷ سانتیمتر مالچ خشک برای زمستان بپوشانید. به‌محض آب شدن برف، مالچ را در بهار حذف کنید.

آفات و بیماری‌های رایج گیاهی

تعداد کمی از آفات و بیماری‌ها گیاهان پونه کوهی را آزار می‌دهند. بااین‌حال، مراقب کنه‌های عنکبوتی و شته‌های روی شاخ و برگ‌ها باشید. همچنین مراقب پوسیدگی ریشه و سایر بیماری‌های قارچی که می‌توانند در خاک‌های مرطوب ایجاد شوند، باشید. اصلاح شرایط رشد گیاه پونه کوهی اغلب می‌تواند به حل مشکلات جزئی آفات و بیماری‌ها کمک کند.

سؤالات متداول

آیا پونه کوهی به‌راحتی رشد می‌کند؟

پونه کوهی یک گیاه بسیار مقاوم است که نیازی به نگهداری زیادی ندارد. درواقع آبیاری یا کود دهی بیش‌ازحد می‌تواند اثرات مضری روی گیاه داشته باشد. معمولاً زمانی که آفتاب، گرما و خاک با زهکشی مناسب داشته باشد، به‌راحتی رشد می‌کند.

چه مدت طول می‌کشد تا پونه کوهی رشد کند؟

معمولاً حدود 45 روز از کاشت بذر طول می‌کشد تا پونه کوهی در ارتفاع مناسبی قابل‌برداشت باشد.

آیا پونه کوهی هرسال برمی‌گردد؟

پونه کوهی گیاهی چندساله است، به این معنی که هرساله به شرطی که در شرایط رشد مناسب باشد، بازمی‌گردد. طول عمر یک گیاه قبل از اینکه بیش‌ازحد چوبی برای برداشت خوب شود، حدود پنج سال است، اما تقسیم گیاهان بالغ می‌تواند به رشد نرم و لطیف کمک کند.

پیج اینستاگرام ایوار را دنبال نمایید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “نحوه رشد و مراقبت از پونه کوهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *