آموزشی

نحوه خشک‌ کردن و نگهداری گیاهان تازه باغچه

نحوه خشک‌ کردن گیاهان

طریقه خشک‌ کردن و نگهداری گیاهان باغچه

گیاهان باغ شما زمانی بهترین هستند که تازه استفاده شوند، اما همیشه مقداری بیشتر ازآنچه در یک‌فصل می‌توانید استفاده کنید وجود دارد. در این مطلب می‌خواهیم نحوه خشک‌ کردن و نگهداری گیاهان تازه باغچه را به شما عزیزان آموزش دهیم. با ایوار گاردن همراه باشید.

گیاهان خشک‌شده از باغ شما بهترین محصول تازه را ارائه می‌دهند. خشک‌کردن با هوا نه‌تنها ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای خشک‌کردن گیاهان تازه است، بلکه این فرآیند خشک‌کردن آهسته می‌تواند به حفظ اسانس گیاهان نیز کمک کند که به حفظ طعم آن‌ها کمک می‌کند.

قبل از شروع

خشک‌کردن هوا با گیاهانی که رطوبت بالایی ندارند، مانند بو، شوید، گلپر، مرزنجوش، پونه کوهی، رز ماری، مرزه تابستانی و آویشن بهترین محصول را به ارمغان می‌آورد. برای حفظ بهترین طعم این گیاهان، باید اجازه دهید آن‌ها به‌طور طبیعی خشک شوند یا از دستگاه آبگیری مواد غذایی استفاده کنید.

ممکن است ماکروویو یا اجاق‌گاز که در دمای کم تنظیم‌شده‌اند، میانبر مناسبی به نظر برسند، اما درواقع گیاهان را تا حدی می‌پزند و از محتوای روغن و طعم آن می‌کاهد. از این وسایل فقط به‌عنوان آخرین راه‌حل استفاده کنید.

مطالب مشابه:

نحوه رشد و مراقبت از پونه کوهی

گیاهان خشک شده

گیاهان خشک شده

نحوه خشک‌ کردن و نگهداری گیاهان تازه باغچه

اگر می‌خواهید گیاهانی با برگ‌های آبدار یا رطوبت بالا مانند ریحان، پیازچه، نعناع و ترخون را حفظ کنید، می‌توانید آن‌ها را با روش آب‌گیری خشک‌کنید، اما برای حفظ طعم بهتر، آن‌ها را فریز کنید. انجام این کار، آسان و حتی سریع‌تر از خشک‌کردن است.

روش آب گیری

روش آب گیری

 

بیشتر بخوانید:

نگهداری بامبو در خانه

چه زمانی باید گیاهان خود را برای خشک‌کردن برداشت کنید؟

وقتی آماده هستید که گیاهان خود را برای این فصل کوتاه کنید:

 1. گیاهان را قبل از گلدهی برای کامل‌ترین طعم برداشت کنید. اگر در تمام فصل در حال برداشت شاخه‌ها بوده‌اید، احتمالاً گیاهان شما هرگز فرصتی برای گل دادن پیدا نمی‌کنند. بااین‌حال، در اواخر تابستان، حتی گیاهانی که هنوز گل نداده‌اند، با سرد شدن هوا شروع به کاهش می‌کنند. این زمان خوبی برای شروع برداشت و خشک‌کردن گیاهان است.
 2. شاخه‌ها را در اواسط صبح ببرید. بگذارید شبنم صبحگاهی روی برگ‌ها خشک شود اما قبل از پژمرده شدن گیاهان در آفتاب بعدازظهر آن‌ها را بچینید.
 3. کل گیاه را قطع نکنید، مگر اینکه قصد تعویض آن را داشته باشید. شما هرگز نباید بیش از 2/3 کوتاه کنید یا بیش از 1/3 از شاخه‌های گیاه را در یک‌زمان حذف کنید.
 4. پس از خشک شدن و نگهداری در ظروف دربسته، گیاهان تا یک سال طعم خوبی خواهند داشت.

آنچه شما نیاز دارید

تجهیزات / ابزار

 • هرس یا قیچی باغچه
 • ظروف بدون هوا
 • ریسمان یا نوارهای لاستیکی

مواد

 • کیسه کاغذی
 • برچسب ظروف
 • دستمال توالت

همچنین دستورالعمل‌ها که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

چگونه گیاهان تازه را خشک‌کنیم؟

۱. بریده‌ها را جمع‌آوری کنید

بریده‌هایی را که می‌خواهید خشک‌کنید جمع کنید.

خشک کردن بریده‌ها

خشک کردن بریده‌ها

۲. شاخه‌ها را تکان دهید

شاخه‌ها را به‌آرامی تکان دهید تا حشرات از بین بروند. همیشه حشرات ریزی وجود دارند و ازآنجایی‌که ساقه‌ها را به‌طور کامل نمی‌شویید، همین‌الان تا می‌توانید از شر آن‌ها خلاص شوید.

تکان دادن شاخه ها

تکان دادن شاخه ها

۳. مطمئن شوید که گیاهان خشک هستند

اگر گیاهان خود را درحالی‌که گیاهان خشک هستند چیده‌اید، باید بتوانید به‌سادگی خاک اضافی را از بین ببرید. فقط در صورت لزوم با آب‌خنک بشویید و با دستمال‌کاغذی خشک‌کنید. شاخه‌های گیاه را درجایی آویزان کنید یا بگذارید که هوای زیادی داشته باشند تا به‌سرعت خشک شوند. گیاهان مرطوب کپک‌زده و پوسیده می‌شوند.

اطمینان از خشکی گیاه

اطمینان از خشکی گیاه

۴. برگ‌های پایینی را بردارید

برگ‌های پایینی را در امتداد اینچ پایینی ساقه بردارید. می‌توانید از این برگ‌ها به‌صورت تازه استفاده کنید یا جداگانه خشک‌کنید. در این مدت هرگونه برگ خشک یا بیمار را از گیاهان بریده‌شده جدا کنید. برگ‌های زرد شده و برگ‌های لکه‌دار در اثر بیماری ارزش خشک شدن ندارند. طعم آن‌ها قبلاً به دلیل استرس فصل کاهش‌یافته است.

برداشتن برگ های پایین

برداشتن برگ های پایین

۵. ساقه‌ها را باهم جمع کنید

چهارتا شش ساقه را به هم بچسبانید و به‌صورت دسته‌ای ببندید. می‌توانید از نخ یا نوار لاستیکی استفاده کنید. بسته‌ها با خشک شدن منقبض می‌شوند و نوار لاستیکی شل می‌شود، بنابراین به‌طور دوره‌ای چک کنید تا مطمئن شوید که بسته‌بندی لیز نمی‌خورد. اگر می‌خواهید گیاهانی را که محتوای آب بالایی دارند خشک‌کنید، دسته‌های کوچکی درست کنید تا هوا بین شاخه‌ها جریان داشته باشد و پوسیده نشوند.

جمع کردن ساقه ها

جمع کردن ساقه ها

۶. گیاهان را به کیسه‌های کاغذی اضافه کنید (اختیاری)

اگرچه این مرحله کاملاً ضروری نیست، برخی متوجه می‌شوند که کیسه‌های کاغذی به خشک شدن سریع‌تر و کامل گیاهان کمک می‌کند. یک کیسه کاغذی را سوراخ کرده و سبزی‌های بسته‌بندی‌شده را به‌صورت وارونه داخل آن قرار دهید. کیف را با جمع‌کردن انتهای بسته و بستن آن محکم کنید. مطمئن شوید که گیاهان داخل کیسه شلوغ نیستند. روی کیسه، نام گیاهی را که در حال خشک‌کردن هستید، بچسبانید.

گذاشتن گیاه در کیسه کاغذی

گذاشتن گیاه در کیسه کاغذی

۷. گیاهان را وارونه آویزان کنید

قدیمی‌ترین راه برای خشک‌کردن گیاهان این است که یک دسته بردارید، آن را وارونه در یک اتاق گرم و مطبوع آویزان کنید و اجازه دهید طبیعت کار را انجام دهد.

آویزان کردن گیاه

آویزان کردن گیاه

مطالب مرتبط:

10 گیاه پیازی برای کاشت

نحوه نگهداری گیاهان دارویی

پس از اتمام فرآیند خشک‌کردن:

۱. هرگونه گیاه کپک‌زده را دور بریزید

گیاهان خشک‌شده‌ای را که کوچک‌ترین نشانه‌ای از کپک زدن دارند دور بریزید. در این موارد کپک قطعاً گسترش خواهد یافت.

۲. گیاهان را در ظروف دربسته نگهداری کنید

گیاهان خشک خود را در ظروف دربسته نگهداری کنید. شیشه‌های کوچک کنسرو به‌خوبی کار می‌کنند. کیسه‌های پلاستیکی زیپ‌دار نیز کار خواهند کرد. اگر برگ‌ها را به‌طور کامل نگهداری کنید و زمانی که آماده استفاده هستید آن‌ها را خردکنید، گیاهان شما طعم بیشتری را حفظ خواهند کرد.

نگهداری در ظرف دربسته

نگهداری در ظرف دربسته

۳. ظروف را برچسب بزنید و تاریخ بگذارید.

نوشتن تاریخ

نوشتن تاریخ

۴. ظروف را در یک نقطه خنک و خشک قرار دهید

ظروف را در جای خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. می‌توانید شیشه‌های کنسرو کهربایی را انتخاب کنید که برای جلوگیری از نور خورشید طراحی‌شده‌اند.

نگهداری گیاه در محیط

نگهداری گیاه در محیط

نکاتی در مورداستفاده از گیاهان خشک

 • پس از اتمام فرآیند خشک‌کردن و ذخیره‌سازی می‌توانید از گیاهان خود استفاده کنید:
 • هنگامی‌که می‌خواهید از گیاهان خود در پخت‌وپز استفاده کنید، به‌سادگی یک ساقه را بیرون بیاورید و برگ‌ها را در قابلمه خردکنید. شما باید بتوانید با کشیدن دست به سمت پایین ساقه برگ‌ها را شل کنید.
 • به‌جای 1 قاشق غذاخوری سبزی تازه، از حدود 1 قاشق چای‌خوری از برگ‌های خشک خردشده استفاده کنید.
 • گیاهان خشک بهتر است در عرض یک سال استفاده شوند. همان‌طور که گیاهان شما رنگ خود را از دست می‌دهند، طعم خود را نیز از دست می‌دهند.

و در پایان پیج اینستاگرام ایوار را دنبال نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *